7 grzechów głównych

Materiały formacyjne dla młodzieży
Wielki Post 2019

chciwość i łakomstwolenistwogniewnieczystośćpycha i zazdrość


CHCIWOŚĆ I ŁAKOMSTWO

Ewangelia

Łk 12, 15-21
Powiedział też do nich: Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa we wszystko, życie jego nie jest zależne od jego mienia.
I opowiedział im przypowieść: Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał sam w sobie: Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów. I rzekł: Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe zboże i moje dobra. I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj! Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?” Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem.

Wizja artystyczna

Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
Dorośli lubią liczby. Kiedy się im opowiada o nowym przyjacielu, nigdy nie pytają o rzeczy najważniejsze. Nigdy nie zastanawiają się: „Jaki jest tembr jego głosu? Jakie są jego ulubione zabawy? Czy zbiera motyle?” Pytają za to: „Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile waży? Ile zarabia jego ojciec?” I dopiero wtedy mogą uznać, że wiedzą o nim wszystko. Jeśli powiesz dorosłym: „Widziałem piękny dom z różowej cegły, z pelargoniami w oknie i gołębiami na dachu…” – nie są nawet w stanie go sobie wyobrazić. Trzeba im to określić: „Widziałem dom za sto tysięcy franków”. Wtedy dopiero wykrzykną: „Jaki śliczny dom!”

C. S. Lewis, Listy starego diabła do młodego
On [Bóg] stworzył przyjemności; żadne z naszych dotychczasowych dociekań prowadzonych w tym kierunku nie pozwoliły nam wytworzyć choćby jednej. Wszystko, co możemy uczynić, to zachęcać ludzi, aby z przyjemności stworzonych przez naszego Nieprzyjaciela korzystali w czasie, w sposób lub w stopniu przez Niego zakazanym. Dlatego staramy się wypaczać naturalny stan każdej przyjemności i nadać jej taką formę, w której byłaby najmniej naturalna, najmniej przyjemna i najmniej przypominała swego Stwórcę.

Rozważania

1. Bóg dał nam świat, żebyśmy z niego korzystali. Chciwość jest wtedy, kiedy świat (dar) staje się ważniejszy od Boga (Dawcy).
2. Chciwość odbiera umiejętność zachwytu światem. Zamiast zachwytu jest ocenianie, wycenianie.
3. Człowiek chciwy nie czerpie radości z wydawania pieniędzy, ale z liczenia ich.
4. Wydaje mu się, że im więcej będzie miał, tym będzie szczęśliwszy.
5. Chciwym może być zarówno bogaty, jak i biedny.
6. Chciwość dotyczy nie tylko rzeczy materialnych.
7. Przed chciwością bronią: dbanie o relacje z ludźmi; odpoczynek; jałmużna.
8. Przeciwieństwem chciwości jest hojność.

(Jeśli chcesz, obejrzyj jeszcze podobny filmik na temat łakomstwa).

9. Łakomstwo jest jednym z najbardziej bagatelizowanych grzechów. I między innymi  w tym tkwi niebezpieczeństwo.
10.
 Źle wpływa na nasze zdrowie. A przez zdrowie fizyczne wpływa także na psychikę i na duszę.
11. Osłabia wolę. Jeśli nie potrafimy znaleźć umiaru w jedzeniu, to z innymi pokusami będzie jeszcze trudniej.
12. Może też przybrać formę wybredności, poszukiwania zawsze rzeczy najlepszych, wyjątkowych.

Do przemyślenia

– Jak ważne są dla ciebie rzeczy, które posiadasz? Wyobraź sobie, że tracisz w pożarze cały dom i wszystko, co masz. Jak byś zareagował? Czy jest taka rzecz, za którą byś tęsknił? Dlaczego?
– Jaką wagę przywiązujesz do tego, żeby mieć dobre, nowe i modne rzeczy? Dlaczego?
– Czy jesteś wdzięczny rodzicom za to, co ci dają? Czy okazujesz tę wdzięczność? A może uważasz, że wszystko ci się należy? Czy naciągasz rodziców na niepotrzebne wydatki?
– Czy dzielisz się z innymi tym, co masz? Czym? Jak? Czy są osoby, które „nie zasługują” na twoją dobroć?
– Jak dużo jesz słodyczy itp.?
– Czy zdarza ci się po posiłku mieć uczucie przejedzenia?

Propozycje postanowień na ten tydzień

Uwaga! Postanowień nie można robić za dużo. Jeśli masz już jakieś konkretne wyrzeczenia na Wielki Post, nie musisz korzystać z poniższych. Może będą dla ciebie inspiracją na inny czas.

– Tydzień bez słodyczy. Albo bez jednego rodzaju słodyczy. Albo konkretna ilość.
– Jem słodycze tylko w towarzystwie i dzielę się.
– (O ile rodzice nie będą mieć nic przeciwko) Dzień postu o chlebie i wodzie. Żeby poczuć prawdziwy głód i choć odrobinę zrozumieć tych, którzy na świecie głodują.
– Jakaś forma jałmużny – oddania pieniędzy, rzeczy albo czasu tym, którzy potrzebują.
– Poczytam w internecie coś o głodzie w Afryce i o działalności organizacji walczących z głodem. I pomodlę się za głodujących.
– Będę się modlił przed każdym posiłkiem.
– A może coś zupełnie innego? Ale żeby poprowadziło cię drogą hojności, wdzięczności i umiaru zamiast chciwości i łakomstwa.

Modlitwa

Akt strzelisty: Boże, nie chcę więcej. Wystarczy to, co chcesz mi dać.

Panie Jezu, proszę, uwolnij mnie od chciwości. Naucz doceniać to, co mam, i odróżniać prawdziwe potrzeby od niezdrowych pragnień. Pomóż mi dobrze korzystać z posiadanych rzeczy i dzielić się z tymi, którzy mają mniej. Daj mi też siłę woli, żebym zachował umiar w jedzeniu i korzystaniu z wszelkich przyjemności. Pragnę kochać Ciebie i ludzi, a nie rzeczy. Amen.